Zdrowie bez glutenu
Bożena Przyjemska BLOG

Niebezpieczne zboża

4 stycznia 2014American Journal of Gastroenterology Validates non-Celiac Gluten Sensitivity – tłumaczenie

Ta publikacja prezentuje najczęstsze objawy jelitowe w nietolerancjii glutenu i podaje inne mechanizmy oprócz celiaklii.
American Journal of Gastroenterology’s (11.01.2011) opublikował raport wysokiej klasy badań ( ślepa próba, przypadki losowe, kontrolowane placebo w małych dawkach) pacjentów, u których zdiagnozowano nadwrażliwość jelita grubego, a u których po zastosowaniu diety bezglutenowej nastąpiło zmniejszenie się objawów.
Badania te miały konkretny cel. Według ich autorów „celem badań było sprawdzenie hipotezy, że gluten jest przyczyną objawów jelitowych u pacjentów. którzy nie mają choroby trzewnej oraz wstępne ustalenie przypuszczalnego mechanizmu, w jaki gluten uszkadza jelita i powoduje stany zapalne,”
Autorzy potwierdzają, że „nietolerancja glutenu u niektórych osób nie mających celiakii jest kontrowersyjną kwestią, która obecnie opisywana jest jako „ziemia niczyja w nadwrażliwości na gluten,” W przebiegu badań, pacjentom z drażliwym jelitem grubym, ale o wykluczonej celiakii, których objawy były kontrolowane dietą bezglutenową, podano gluten albo placebo w postaci dwóch kromek chleba i jednego pączka dziennie. Jednocześnie zastosowano u nich dietę bezglutenową przez okres ponad 6 tygodni.
Objawy oceniano przy użyciu skali analogowej i znaczników jelitowych stanów zapalnych. Zwrócono również uwagę na mikro uszkodzenia i aktywność immunologiczną. Autorzy wnioskują, że istnieje prawdopodobieństwo, że niektóre osoby, przy braku celiakii nie tolerują glutenu.

Am J Gastroenterol. 2011 Jan 1
Post Date: December 16, 2010
Tłumaczenie Bożena Przyjemska