Zdrowie bez glutenu
Bożena Przyjemska BLOG

Niebezpieczne zboża

18 stycznia 2014Bańki

banki1
Częstym tematem w czasie spotkań towarzyskich w polskim środowisku jest zdrowie. Każda z dyskutujących osób jest specjalistą i może udzielić rady. Tematy są różne i różne są opinie. Wśród zaproszonych gości trafiają się też lekarze, którzy na temat medycyny naturalnej mają najmniej do powiedzenia. Na jednym z takich spotkań tematem było stawianie baniek. Znajoma, która brała udział w rozmowie była wielką zwolenniczką baniek. Wspominała czasy dzieciństwa, kiedy ojciec lekarz stawiał jej bańki, które świetnie pomagały na infekcje górnych dróg oddechowych. Zapytano lekarkę o zdanie; zamiast odpowiedzi usłyszeliśmy „to już inna epoka” . Zaproponowałam tą terapie znajomej, która miała zapalenie oskrzeli, zapytała ona o zdanie lekarki, która po raz trzeci zmieniała jej antybiotyk. Ta odparła ze złością, że jest to przeżytek, bo teraz mamy antybiotyki.

Terapia polegająca na stawianiu baniek występuje w wielu kulturach od najdawniejszych czasów.
Terapia ta ma wpływ na cały organizm; przede wszystkim stymuluje układ odpornościowy, poprawia krążenie i pobudza receptory nerwowe skóry. W Polsce zabiegi stosuje się przede wszystkim w chorobach układu oddechowego takich jak zapaleniu oskrzeli i płuc, opłucnej, przeziębieniu i grypie, anginie, zapaleniu gardła, krtani i tchawicy.
W medycynie orientalnej bańki mają dużo szersze zastosowanie. Stosuje się je w chorobach układu mięśniowo-kostnego, takich jak zwyrodnienie stawów, choroby kręgosłupa, zespół bolącego barku i rwa kulszowa, w nerwicy wegetatywnej i chorobach układu nerwowego, chorobach układu krążenia, chorobach układu pokarmowego, chorobach układu moczowo- płciowego, bólach głowy, migrenach, oraz przy chorobach uszu (zapalenie, szum),
Ponieważ bańki stymulują układ immunologiczny, stosuje się je w profilaktyce.
Przeciwwskazaniem jest uszkodzenie lub zapalenie skóry różnego pochodzenia, kruchość naczyń, nadwrażliwość skóry. Przeszkodą mogą być również zespół złej krzepliwości krwi, anemia, wycieńczenie i wyniszczenie organizmu długotrwałą chorobą. Trzeba zachować dużą ostrożność w stosowaniu baniek w czasie menstruacji i ciąży. Niektóre osoby mają dziwną reakcję na bańki, zamiast oczekiwanego okrągłego zasinienia powstaje okrągły pęcherz wypełniany płynem surowiczym. Miałam taki przypadek w swojej praktyce.
Podana tutaj lista chorób, w których stawianie baniek może być pomocne w leczenie jest długa, ale nie kompletna.

Zasada działania baniek
Bańki mają różną wielkość: od maleńkich, które stawia się dzieciom, przez średnie, popularnie stosowane u dorosłych, aż do olbrzymie, o prawie półlitrowej pojemności i dziesięciocentymetrowej średnicy bańki chińskie. Klasyczne bańki wykonane są z grubego, nietłukącego się szkła. W porównaniu z bańkami wykonanymi z innych materiałów umożliwiają lepszą kontrolę miejsca, do którego bańka jest przyssana.
Według ludowego porzekadła bańki „wyciągają złą krew” lub „wyciągają z ciała chorobę”. Wyjaśnienie zasady działania baniek jest nieco inne.
Wytworzone w bańce podciśnienie doprowadza do wciągnięcia skóry i tkanki podskórnej do wnętrza bańki. Następuje podrażnienie receptorów nerwowych znajdujących się na skórze i odpowiadających danemu narządowi, co w efekcie poprawia funkcję tego narządu. Oprócz tego, bańki powodują pobudzenie układu immunologicznego. Mechanizm działania baniek polega na wynaczynieniu niewielkiej ilości krwi do tkanki podskórnej, którą to organizm zaczyna traktować jak obce białko i wzmacnia swoje naturalne siły obronne. Jest to tzw. autohemoterapia lub autoszczepionka. Stosowanie baniek, oprócz śladów w postaci okrągłych siniaków, nie powoduje żadnych skutków ubocznych i stanowi szczególnie korzystną alternatywę dla osób nadużywających antybiotyków lub na nie uczulonych.

Jak stawiać bańki?
Można je stawiać kilka razy w tygodniu. Zabieg jest bezbolesny i dobrze znoszą go nawet małe dzieci. Technika wykonania zabiegu jest łatwa, wymaga jednak pewnej wprawy. Zbyt rozgrzana bańka może poparzyć skórę, czego doświadczyłam osobiście. Przed zabiegiem należy bańki umyć wodą z mydłem i przetrzeć spirytusem. Przygotować należy świeczkę, niewielką ilość spirytusu w małym naczyniu i kwacz, czyli drut z nawiniętymi wacikami.
W zależności od celu zabiegu wybieramy przednią lub tylną powierzchnię klatki piersiowej (zapalenie oskrzeli i płuc, astma), okolicę lędźwiową lub krzyżową (bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa, rwa kulszowa) lub inne okolice przykręgosłupowe (zespoły bólowe kręgosłupa, neuralgie, nerwice narządowe).
Nie stawia się baniek w okolicy serca, dużych naczyń krwionośnych, na sutkach, a także w okolicach zmian skórnych (brodawek, pęcherzy itp.) ani na łopatkach i obojczykach.
Wybrane miejsce należy posmarować wazeliną. Natłuszczenie skóry ułatwi łagodne wciągnięcie tkanek do wnętrza bańki. W przypadku leczenia neuralgii lub zespołów bólowych można też użyć maści zawierającej w składzie środek przeciwzapalny i rozgrzewający.
Stawianie baniek zaczynamy, trzymając bańkę w lewej ręce, a zapalony kwacz w prawej. Płonący kwacz wprowadzamy do wnętrza bańki i bardzo szybko go wycofujemy, jednocześnie przykładając bańkę. Operacja ta powinna przebiegać w niewielkiej odległości od skóry. Sprawdzamy czy bańka mocno przylgnęła. Podobnie postępujemy z następnymi, uprzednio przygotowanymi bańkami. Po pewnym czasie barwa wciągniętej skóry zmienia się, osiągając w wyniku przekrwienia barwę ciemnoczerwoną. Kiedy wszystkie bańki zostaną postawione, okrywamy dokładnie chorego ręcznikiem i kocem na 20 minut. Po tym czasie zdejmujemy banki pojedynczo, delikatnie je odchylając w jedną stronę i wkładając pod nią palec. Dobrze jest delikatnie rozmasować miejsca stawiania baniek. Czas trzymania baniek dla osób dorosłych to od 15 do 25 minut, dla dzieci 10 minut.
O dobrze wykonanym zabiegu świadczy okrągły, ciemnoczerwony placek w
miejscu po odklejonej bańce. Jednorazowo stawia się od 6 do 30 baniek, w zależności od budowy ciała, wieku i stanu ogólnego pacjenta. Po zabiegu pacjent powinien pozostać w łóżku 3 dni. Nie wolno baniek przeziębić, bo zwyczajne przeziębienie może przerodzić się w groźne zapalenie płuc.
Bańkę można też używać do masażu, zwanego Chińską Bańką Pełzającą, który polega na przyssaniu bańki znacznie większej niż zwykła, a następnie stopniowym jej przesuwaniu po skórze odpowiednich fragmentów ciała.
Ta technika jest szczególnie skuteczna w przypadkach rwy kulszowej, a także innych zespołów bólowych kręgosłupa i mięśni.