Zdrowie bez glutenu
Bożena Przyjemska BLOG

Niebezpieczne zboża

20 stycznia 2015Dieta i flora bakteryjna

Untitled-1Jelita i flora bakteryjna, która je zasiedla, są najważniejszym czynnikiem w utrzymaniu zdrowia. Wszystkie osoby z problemami zdrowotnymi mają chore jelita i zaburzoną florę bakteryjną. U dzieci i osób dorosłych napady epilepsji bardzo często mają związek z nietolerancją pokarmową.
Dr Natasza Campell, która jest neurologiem i dietetykiem, w udzielonym wywiadzie między innymi podaje, że kazeina pochodząca z mleka i jego produktów, a także gluten – białko znajdujące się w zbożach, są neurotoksynami, które przyczyniają się do chorób psychicznych, w tym schizofrenii i depresji. Toksyny te zmniejszają kwasowość żołądka i uszkadzają śluzówkę jelit. Pobudzają układ immunologiczny do wytwarzania przeciwciał, wpływają na metabolizm, powodują uszkodzenie mózgu.
Osoby cierpiące na różne choroby mają wspólny problem – zespół nieszczelnych jelit albo też nie zdiagnozowaną celiakię i nieprawidłową florę jelitową.
U dzieci z problemami neurologicznymi bardzo ważne jest rozpoczęcie leczenia od leczenia jelit, bo najczęstszą przyczyną napadów epilepsji są chore jelita. Niektórzy neurolodzy uważają , że mózg wykorzystuje napady epilepsji jako rozładowanie. Pacjenci z psychozami obserwują, że parę minut po ataku epilepsji psychoza znika.
Dr Campell, twierdzi, że choroby psychiczne i neurologiczne, włączając depresję, są wynikiem uszkodzenia śluzówki jelit, nieprawidłowej flory bakteryjnej i zespołu przeciekających jelit. Wyjaśnia, że pożywienie musi być prawidłowo strawione, by zostało przyswojone. Jeżeli występują uszkodzone śluzówki jelit i trawienie jest upośledzone powstają nietolerancje pokarmowe, które mogą objawiać się bardzo różnie, od bólów głowy do objawów neurologicznych włącznie. Im większe są zniszczenia śluzówki jelit, tym gorsze są objawy. 85% układu immunologicznego znajduje się w jelitach i istnieje bardzo ścisły związek flory jelitowej z układem immunologicznym. Układ trawienny jest największym i najważniejszym organem w całym organizmie. Pierwszym objawem zaburzenia jego funkcji jest alergia.
Jeżeli mamy nieprawidłową florę bakteryjną nie tylko jesteśmy niedożywieni, ale także zatruci wytwarzanymi przez patogeny znajdujące się w jelitach metabolitami. Objawy alergiczne wskazują na dysfunkcję układu immunologicznego. Dr Hiuston uważa, że miażdżyca jest zapoczątkowana przez układ immunologiczny, a dr Fasano twierdzi, że choroby autoimmunologiczne są trzecią przyczyną śmierci na świecie po zawałach i nowotworach.
Wymienia on trzy czynniki, które uruchamiają chorobę autoimmunologiczną
1. predyspozycje genetyczne,
2. wpływ środowiska (epigenetyka),
3. zespół nieszczelnych jelit.
Pierwszym krokiem w leczeniu chorób autoimmunologicznych, jak twierdzi dr Campell, jest usunięcie patogenów z jelit, zamiana ich na bakterie przyjazne i wyleczenie śluzówki. Bardzo wiele osób ma przeciwciała powstałe na wskutek nietolerancji pokarmowej, które systematycznie niszczą śluzówkę jelit. Objawy chorobowe pojawiają się dopiero po pewnym czasie: np. przy artretyzmie, stan zapalny jest nietypową odpowiedzią immunologiczną.
Oprócz mechanizmów niszczących mamy też wspaniały mechanizm regeneracyjny, np: co trzy miesiące mamy nową wątrobę, a komórki śluzówki jelit odnawiają się co kilka dni. LPS lipopolysaccharide – toksyny znajdujące się na błonach komórkowych bakterii G – zbudowane z dużych cząsteczek lipidu – tłuszczu i polisacharydu – wielocukru, mogą odkładać się w stawach, wątrobie i mózgu. Są one prekursorami Parkinsona. Żeby odbudować florę bakteryjną jelit trzeba przyjmować probiotyk i jeść kiszonki. Popularna w Europie kiszona kapusta jest źródłem biliona bardzo dobrych bakterii. Kapusta kiszona jest też źródłem witaminy C, jest jej dwadzieścia razy więcej niż kapuście świeżej. W świeżej kapuście witamina C jest zamknięta w pewnej strukturze i nasz organizm nie może jej stamtąd wydobyć. W czasie procesu fermentacji bakterie fermentacyjne niszczą tą strukturę i uwalniają witaminę C gotową do spożycia. Jeżeli pacjent ma poważne zakłócenia flory bakteryjnej powinien jeść kapustę kiszoną i przyjmować probiotyki w małych dawkach. Jeżeli występuje nadwrażliwość na kapustę kiszoną zaczyna się do niej przyzwyczajać zaczynając od niewielkich ilości. Śluzówkę jelit można porównać do korzeni drzewa, trzeba dać im urodzajną ziemię, by dobrze rosło i odżywiało gałęzie.