Zdrowie bez glutenu
Bożena Przyjemska BLOG

Niebezpieczne zboża

4 stycznia 2014Medycyna naturalna

blog1Medycyna naturalna istniała od zarania cywilizacji, leki naturalne takie jak zioła stosowano od tysięcy lat. Człowiek obserwując przyrodę starał się pomagać sobie i bliskim. Używano naparów z roślin do leczenia dolegliwości i uśmierzania bólu.
W dawnych czaszach lecznictwem ludowym zajmowali się czarownicy, szamani, babki – zielarki zwane w niektórych rejonach Polski szeptuchami. Hodowali zioła i przyrządzali nalewki zakonnicy. Do dzisiaj sławny jest zakon ojców Bonifratrów, który przyrządza nalewki na wiele przypadłości zdrowotnych.
Około 200 lat temu zaczęła stawiać pierwsze kroki medycyna zwana dzisiaj akademicką. Edukacja przyszłego medyka zaczynała się od praktyki u doświadczonego lekarza. Po odbytej praktyce następował egzamin i po jego zdaniu młody lekarz mógł zacząć samodzielną praktykę.
Technologia medyczna zrobiła wspaniałe postępy, aparatura szpitalna, narzędzia diagnostyczne przyprawia o zawrót głowy. Doskonale rozwinięta medycyna ratunkowa dokonuje niesamowitych rzeczy, jeżeli chodzi o ratowanie życia. Chirurgia i transplantologia dzięki nowoczesnym technologiom potrafi przeszczepiać organy. Tysiące nowych „wspaniałych” leków, co roku wchodzi na rynek. I to wszystko daje złudzenie wielkiej troski o nasze zdrowie i życie, a tak naprawdę jest dobrze prosperującym biznesem rządzącym się prawami rynku gdzie mało jest miejsca na cierpiącego człowieka i jego problemy.
W związku z szybkim rozwojem cywilizacji zmieniła się też nasza mentalność. Nie mamy czasu na zajmowanie się sobą i rodziną, szukamy szybkich rozwiązań naszych problemów. Świat medyczny i firmy farmaceutyczne dostarczają nam szybkich rozwiązań nie licząc się z konsekwencjami.
Medycyna akademicka i jej podejście do choroby
Medycyna akademicka zbudowała swoje fundamenty na teorii chorób zakaźnych. Patogeny chorobotwórcze uznano za podstawową przyczynę większości schorzeń. Nie podjęto żadnych badań mających na celu poszukiwanie innych czynników doprowadzających do rozwoju chorób. Całą odpowiedzialnością za nasze choroby współczesna medycyna obarcza bakterie, wirusy, drożdże i inne mikroby. Leczenie antybiotykami stanowi podstawę w walce z mikrobami. Nikt nie bierze pod uwagę znaczenia układu odpornościowego, nie mówiąc już o znaczeniu flory jelitowej, którą niszczy leczenie farmakologiczne.
Medycyna akademicka skupiła się na tłumieniu objawów, które wysyła nasz organizm, kompletnie ignorując przyczyny. Olbrzymi arsenał środków przeciwbólowych, leki sterydowe, psychotropowe i inne są przyczyną skutków ubocznych i niszczą dotknięty chorobą organizm. Tłumienie sygnałów płynących z naszego organizmu doprowadza do powstania stanów przewlekłych i chorób autoimmunologicznych, z którymi medycyna akademicka zupełnie sobie nie radzi.
Podejście Holistyczne
Podejście holistyczne, czyli całościowe obejmujące ciało , duszę i umysł to pierwsza zasada medycyny naturalnej. Kwestie symptomów traktowane są w inny sposób. Symptomy są sygnałami, płynącymi z naszego organizmu świadczącymi o procesach oczyszczania i naprawczych. Np. gorączka, z którą tak zajadle walczy medycyna akademicka jest mechanizmem obronnym. Organizm podnosząc temperaturę uaktywnia układ immunologiczny do walki z infekcją. Stany zapalne są traktowane przez medycynę naturalną, jako sposób oczyszczenia z toksycznych produktów przemiany materii .
Nie należy tłumić symptomów.
Symptom jest komunikatem, który jest wysyłany przez nasz organizm informując nas o pojawiającym się problemie zdrowotnym.
Mogą to być: gorączka, ból, wysypka, katar, kaszel, alergia, zawroty głowy, nieuzasadnione zmęczenie, ciągły brak energii.
Ignorowanie prawdziwej przyczyny i hamowanie symptomów lekami i innymi zabiegami medycznymi prowadzi nie tylko do powstania przewlekłych chorób, ale niesie za sobą niebezpieczeństwo wystąpienia chorób jatrogennych, które związane są z ze skutkami ubocznymi i toksycznością przyjmowanych leków.
Naturoterapia i jej główne zasady.
• Przede wszystkim nie szkodzić
• Natura jest najlepszym lekarzem ma, bowiem mechanizmy samonaprawcze
• Diagnozowanie i leczenie przyczyn choroby
• Lekarz jest nauczycielem, do niego należy edukacja pacjenta
• Terapia jest holistyczna i zajmuje się leczeniem kompleksowym
• Profilaktyka jest podstawą zdrowia
Holistyczne badanie pacjenta
Kompleksowe badanie pacjenta zaczynam od dokładnego wywiadu, który obejmuje:
• Zwrócenie uwagi na objawy, na które uskarża się pacjent
• Dokładna informacja na temat odżywiania i przyswajania
• Poziom energii, oczyszczanie organizmu
• Informacja na temat , infekcji, stanów zapalnych
• Historia medyczna ( przebyte choroby, leki )
• Predyspozycje genetyczne
• Sprawdzenie stanu skóry, stawów i mięśni
• Sprawdzenie ciśnienia i pulsu
• Sprawdzenie tęczówki oka
• Styl życia, stresy problemy rodzinne