Zdrowie bez glutenu
Bożena Przyjemska BLOG

Niebezpieczne zboża

12 września 2018Migrena a gluten

Bóle głowy to najpopularniejsze dolegliwości neurologiczne . Wywołają je różne czynniki, zmiany ciśnienia, alergie i nietolerancje pokarmowe, a także napięcia związane z podwichnięciem kości krzyzowej . Ból głowy dezorganizuje nasze codzienne życie, nie pozwala na  trzeźwe myślenie, ogranicza nasze działania, trwa różnie długo i ma różne cechy charakterystyczne. Medycyna różnicuje bóle głowy. Najczęściej występują bóle napięciowe, naczynioruchowe czy nerwowe związane z przebytym stresem.  Do naczynioruchowych zaliczana jest migrena , napięciowy ból głowy, klasterowy ból głowy, migrenę szyjną. Największe cierpienie sprawia pacjentom bóle głowy i twarzy związany z neuralgią nerwu trójdzielnego.  W skrajnych przypadkach doprowadzają one pacjentów do samobójstwa. Wśród  bóli głowy występują też bóle objawowe związane z występowaniem jakieś choroby ogólnoustrojowej i narządów wewnętrznych. Mogą to być nadciśnienie tętnicze, anemia, niewydolność nerek lub wątroby, choroby zakażane przebiegające najczęściej z wysoką gorączką, czy też choroby nowotworowe. Przyczyną mogą być też choroby układu nerwowego, wylewy i zatory krwi , krwotok podpajączynówkowy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych miażdżyca naczyń mózgowych, guzy mózgu. Ból głowy może wywoływać też dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, zapalenie zatok, urazy głowy i twarzoczaszki a także choroby kręgosłupa szyjnego i podwichnięcie kości ogonowej.
Migrena jest chorobę przewlekłą, której towarzyszy nie tylko dotkliwym ból głowy, ale występują też objawy towarzyszące takie jak: mdłości, biegunka, światłowstręt, wrażliwość na dźwięk i zapachy.  Migrenę można odróżnić od innych bóli głowy tym, że , ma charakter napadowy i może trwać od 4 do 72 godzin a ból określany jest, jako tętniący. Zwykle zaczyna się jednostronnie.  Najczęściej zapadają na nią osoby w średnim wieku. Duży procent stanowią kobiety a nawet dzieci do 12 roku życia

Migrenę zaliczamy do chorób o podłożu genetycznym. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje jest gluten, traktowany, przez system immunologiczny, jako wrogie białko. W nadwrażliwych organizmach gluten wywołuje kaskadą zapalną, która jest przyczyną uszkodzeń wielonarządowych. Nietolerancja tego białka sama w sobie nie jest chorobą, ale może przekształcić się w chorobę taką jak wspomniana migrena, choroba Leśniewskiego-Crohna, celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów, lupus, autoimmunologiczne choroby tarczycy takie jak choroba Hashimoto czy choroba  Gravesa- Basedowa i wiele innych.

Na nietolerancję glutenu, dosyć często zlecane przez lekarzy są różnego rodzaju testy,

Oznaczenie w krwi anty  transglutaminazy tkankowej.

Immunoglobuliny klasy IgA

Przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej IgA met. ELISA- tTG A (IgA)

Przeciwciala przeciwko endomyzjum .

Zdarzyć się może, że system immunologiczny osłabiony wieloletnią walką z glutenem nie wytwarza przeciwciał.  Dlatego też najbardziej miarodajny jest test genetyczny, który dokładnie wykaże czy są tendencję do nietolerancji czy nie. Nie każdy, kto ma nietolerancję ma celiakie, ale każdy, kto ma celiakie ma nietolerancją glutenu.. Gliadyna jest rodzajem glutenu, który znajduje się w życie, pszenicy i jęczmieniu i owsie. Niektórzy ludzie nie reagują na gliadynę, a reagują na inne rodzaje glutenu, których w chwili obecnej wyodrębniono tysiąc. Testem stwierdzającym uszkodzenie kosmków jelitowych jest biopsja, ale w tym badaniu wszystko zależy od miejsca pobrania wycinka . Mam pacjenta, u którego dopiero 19 biopsja okazały się pozytywna, a jego objawy wyraźnie wskazywały na celiakie. W przypadku każdej choroby autoimmunologicznej układ odpornościowy jest pobudzony  obecnością glutenu i traktuje go jak wroga przypuszczając na niego ciągłe ataki.  Powstaje objaw nieszczelnych jelit i trudności w przyswajaniu wielu witamin i mikroelementów. Inną ignorowaną przyczyną migren i ciągłych bóli głowy może być ukryta infekcja zatok. Antybiotyki nie są skuteczne, bakterie uodparniają się na nie tworzą otoczki stanowiące ochronę przed atakami układu immunologicznego. Przyczyną infekcji mogą być bakterie, drożdżaki, albo pleśnie. Przy silnej pleśniakowej infekcji śluzówki , toksyny przez nie produkowane wywołują bóle migrenowe

Według powszechnej opinii zboża i ziarna są bardzo zdrowe. Prawda jest inna zawierają one wiele substancji, które są neurotoksynami, stymulującymi układ nerwowy i są przyczyną migren. Gluten jest też neurotoksyną, podrażniającą układ nerwowy, nerw błędny jeden z dwunastu par nerwów czaszkowych . Ten rodzaj migreny nazwany jest migreną odjelitową, a przyczyną pobudzenie są toksyny , znajdujące się różnych produktach żywieniowych.

Kukurydza błędnie okrzyknięta zbożem bezglutenowym ma białko zapasowe należące go grupy glutenu . Od dr Petera Osborne dowiedziałam się, że witamina C pochodząca z USA zawiera genetycznie zmodyfikowaną kukurydzę. Zienina to nazwa glutenu, znajdującego się w kukurydzy. Obecność tego białka w diecie jest najczęstszą przyczyną migreny.

Dr Kellogg z amerykańskiego lekarz domowy już w 1895 zauważył że  płatki kukurydziane są doskonałym środkiem przeciw zaparciom. Na początku 20-go wieku ta dolegliwość były największym problemów z  powodu  diety obfitującej w białko zwierzęce ,prawie całkowicie pozbawionej błonnika.  Brat dr Kelleggo sprytny biznesmen w 1896 roku zarejestrował firmę produkującą płatki kukurydziane na skalę przemysłową . W 1943 roku produkcja płatków została zakazana, z powodu szerzącej się choroby Beri, Beri. Przyczyną tej choroby jest niedobór wita B1. Objawami między innymi są migrenowe bóle głowy i epilepsja. Z powodu tej awitaminozy umierało w USA osiem tysięcy osób rocznie.  Dlatego też zaczęto wzbogać płatki witaminami

Do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku na migrenę, a te, które są dostępne trzeba brać codziennie i mogą być przyczyną poważnych skutków niepożądanych. Jak niebezpieczne mogą być leki przeciw migrenowe posłużę się przykładem z mojej praktyki

Pacjentka lat 54 okulistka, zgłosiła się do mnie z bólami migrenowymi przez dwadzieścia lat brała lek, który spowodował u niej nagłe utraty przytomności. Bała się wychodzić z domu i prowadzić samochodu, nie mogła przewidzieć, kiedy nastąpi omdlenie. Zaproponowałam zmianę diety i oczyszczenie wątroby i całego organizmu. Znacznie bezpieczniejszy jest preparat sporządzony ze złocienia maruny, wprawdzie nie powoduje skutków niepożądanych, ale niewygoda polega na tym że trzeba go przyjmować przez cały czas, niezależnie od wystąpienia migreny. Magnez relaksuje naczynia i skutecznie pomaga, jeżeli przyczyną migreny jest skurcz naczyń.

Wielu neurologów odradza pacjentom dotkniętym migreną sery  zwłaszcza pleśniowe, czerwone wino, czekoladą, mają one, bowiem w swoim składzie aminokwas – tyraminę. Jest ona neurologicznie aktywnym peptydem stymulującym powstawanie migreny. Inną substancją wywołującą migrenę jest glutaminian sodu dodawany do wielu potraw jest on również peptydem , stymulującym układ nerwowy.

Jednak najczęstszą przyczyną dokuczliwych migren i bóli głowy jest nietolerancja glutenu i kazeiny. Trzydziesto czteroletni stolarz, który remontował moją kuchnie cierpiał na bardzo silną migrenę, która dezorganizowała jego życie rędzinne i utrudniała pracę.  Przestał cierpieć prawie natychmiast po zrezygnowaniu ze zbóż i kazeiny

 

Przy bólach głowy czy migrenie należy  się wyłączyć z diety  gluten i kazeinę na conajmiej trzy miesiące . Jeżeli po włączeniu do jadłospisu migrena się pojawi, będzie to dowód na ich szkodliwości.

Dotyczy to wszystkich zbóż . Oprócz białka zapasowego – glutenu, znajduje się tam kwas fitowy, który nie dopuszcza do przyswojenia witamin i suplementów, albo je usuwa  z organizm,  lektyny białka uszkadzające śluzówkę jelit i substancji zakłócających trawienie. W glutenie znajdują się także glutamorfiny- peptydy, które działają uspakajająco i uzależniająco. Dlatego niektóre osoby po przejściu na dietę bez zbożową mają objawy odstawienia jak narkomani.  Gorsze od tego jest sprawa socjalna są one krytykowane i napiętnowane przez przyjaciół i rodzinę i uważane za dziwadła.  Czują się źle psychicznie, zwłaszcza w czasie rodzinnych święta i innych uroczystości.

Wszystkie te poświęcenia i niewygody warto ponieść w imię lepszego samopoczucia i pozbycia się migreny i poprawienia stanu zdrowia.

 

 

 

.