Zdrowie bez glutenu
Bożena Przyjemska BLOG

Niebezpieczne zboża

9 lipca 2014Nowe spojrzenie na choroby serca i układu krążenia

Untitled-1Przedstawiam wywiad z Dr Markiem Hustonem przeprowadzony w cyklu programu „The Gluten Summit”
Dr Mark Huston jest:
Profesorem Szkoły Medycznej, dyrektorem Instytutu Chorób Nadciśnieniowych i Chorób Naczyniowych, dyrektorem medycznym Oddziału Odżywiania w St Thomas Medical Grup in Nashwil Tenesi Cardiologiem ze specjalizacją odżywianie.Wygłosił on 10000 wykładów i
opublikował 200 artykułów. Jest autorem 6 bestsellerowych książek
Ostatnia jego książka nosi tytuł ” Czego doktor nie powie ci o chorobach serca”
Choroby układu krążenie z miażdżycę naczyń włącznie mają swój początek w życiu płodowym, kiedy matka źle się odżywia , albo jest zatruta toksynami tak twierdz dr Huston . Z tych powodów u noworodków występują dysfunkcje układu krążenia. Choroby serca mają swój początek w wieku kilkunastu lat i bardzo często są nierozpoznane.
Złe odżywianie, brak ruchu i ćwiczeń są ich przyczyną. Przy prawidłowej diecie i ćwiczeniach fizycznych ryzyko jakichkolwiek chorób spada o 70%
Wiele chorób kardiologicznych związanych jest z nietolerancje glutenu, są to między innymi: miażdżyca, arytmia, palpitacje serca, choroby krążenia, migotania przedsionków, choroba wieńcowa. Leczenie powinno zacząć się od oczyszczenia jelit i przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej..
Pomóc może diet nisko sodowa, wysoko magnezowa, z dużą ilością warzyw i niektórych owoców.
Doktor Huston twierdzi, że naczynia krwionośne narażone są na wielu urazów, ale mają one ograniczone możliwości odpowiedzi na nie: Trzy mechanizmy są reakcją na urazy są to: stan zapalny, stres tlenowy i reakcja immunologiczna. Autoagresja jest najnowszym spojrzenie na choroby układu krążenie. W wyniku wymienionych reakcji obronnych, może nastąpić uszkodzenie mięśnia sercowego, obrzęk serca, może też pojawić się choroba naczyń. Nietolerancja glutenu jest ukrytym powodem różnych chorób serca mogą być to:
– choroba wieńcowa
– zapalenie mięśnia sercowego
– niewydolność mięśnia sercowego
– arytmia serca
– dysfunkcja skurczowo-rozkurczowa
– Uszkodzenie mięśnia sercowego o nieznanej etiologii.
Według najnowszych badań nisko poziom cholesterolu HDL i zaburzony poziom lipidów może być pierwszym objawem nietolerancji glutenu. U 70% ludzi którzy cierpią na nieprawidłowy poziomu lipidów, przyczyną może być ukryta infekcja, nietolerancja glutenu i toksyny znajdujące się w organizmie. Nietolerancja glutenu powoduje zaburzenia poziomu cholesterolu .W wyniku czego poziom HDL- u jest niskie, albo jest on nieczynny, zaś LDL jest wysokie. Jeżeli zlikwiduje się jedną z wymienianych przyczyn poziom lipidów wraca do normy. Zaburzenia poziomu lipidów są także reakcją obronną organizmu .
Jeżeli HDL u kobiety 60 letniej lub u mężczyzny 85 letniego jest niskie należy zrobić profil lipidowy. Według panujących standardów im HDL jest większe tym mniejsze ryzyko zachorowania na miażdżycę. Okazuje się jednak, że nawet przy wysokim poziomie HDL cholesterol może być zablokowany.
Dobrym testem na sprawdzenie aktywności HDl-u jest określenie poziomu MPO – mieloperoksydaza. Mieloperoksydaza jest enzymem należącym do peroksydaz, który katalizuje reakcje powstawania kwasu podchlorawego, związku chemicznego o silnych właściwościach bakteriobójczych i przeciwwirusowych. Mieloperoksydaza występuje w ziarnistościach granulocytów obojętnochłonnych i jest uwalniana w reakcjach zapalnych. Odgrywa ona istotną rolę w zapoczątkowywaniu i powstawaniu niektórych chorób układu krążenia, między innymi przez zwiększanie oksydacji HDL-u Podwyższony poziom tego enzymu jest czynnikiem ryzyka wystąpienia ostrego zespołu wieńcowego i świadczy o tym że cholesterol HDL jest nieczynny. W wyniku działalności glutenu zostaje pobudzone wydzielanie zanuliny – białka odpowiedzialnego za rozszczelnienie jelit. Trzy mechanizmy obronne towarzyszą temu procesowi, stan zapalny, stres oksydacyjny i odpowiedź immunologiczna. Te procesy uruchamiają inne mechanizmy .Zaczyna się produkcja białych krwinek, cytokiny – hormonopodobnych peptydów, są to aktywowane czynnikiem zapalnym; Chemokinin,- niskocząsteczkowe białka z grupy cytokin wydzielane są przez leukocyty. Cytokiny, chemokiny i interleukiny wpływają na produkcję enzymu blokującego aktywność HDL. Według dr Hustona gluten jest bezpośrednią przyczyną wysokiego MPO i dysfunkcji HDL- u. Potrzeba 4-6 miesięcy żeby system immunologiczny przestał produkować przeciwciała. Zaś inny naukowiec zajmujący się badaniem glutenu twierdzi, że w niektórych sytuacjach trwa to aż 10 lat

1.