Zdrowie bez glutenu
Bożena Przyjemska BLOG

Niebezpieczne zboża

9 lipca 2014Wpływ bakterii jelitowych na mózg. Silny wpływ flory bakteryjnej na zachowanie.

obrazek copyAutor : Michael McEvoy 06/02/2013
Tłumaczenie: Bożena Przyjemska

Układ pokarmowy nazywany jest drugim mózgiem
Badania wykazały że jelitowy układ nerwowy, znajdujący się w przewodzie pokarmowym, należący do układu autonomicznego może funkcjonować niezależnie i porozumiewać się z mózgiem.

Jelitowy układ nerwowy wyposażony jest w 500 milionów komórek nerwowych. Może on „myśleć,” „zapamiętywać.” i ” uczyć się” i porozumiewać. czytaj więcej »

9 lipca 2014LEKTYNY PODSTĘPNE BIAŁKA

Untitled-1Matka natura z różnych powodów umieściła w ziarnach zbóż , nasionach, roślinach strączkowych i orzechach substancje anty-żywieniowe i toksyny. Substancje hamujące aktywność enzymów rozkładających białka, saponiny, lektyny, szczawiany, salicylany, fitoestrogeny i toksyny. Substancje te chronią gatunek przed wyginięciem i stanowią ochronę przed drapieżnikami. W roślinach lektyny stanowią formę magazynowania cukrów, w nasionach pełnią funkcję ochronną ze względu na ich zdolność do zlepiania bakterii i wirusów. Odgrywają też dużą rolę w mechanizmie symbiozy roślin motylkowatych z bakteriami azotowymi. Regulują przyczepność na błonach komórkowej roślin, co chroni roślinę przed infekcjami, służą też, jako receptory dla patogenów.
Lektyny – białka wiążące węglowodany są szeroko rozpowszechnione w nasionach i innych częściach roślin. Występują prawie u wszystkich organizmów, od bakterii począwszy, a na ssakach skończywszy. Wiążą się z resztami cukrowymi obecnymi na powierzchni limfocytów. Przyczyniają się tym samym do zlepiania i uszkodzeń komórek. Rośliny strączkowe, zboża i psiankowate zawierają lektyny niebezpieczne dla organizmu ludzkiego. czytaj więcej »

9 lipca 2014Nowe spojrzenie na choroby serca i układu krążenia

Untitled-1Przedstawiam wywiad z Dr Markiem Hustonem przeprowadzony w cyklu programu „The Gluten Summit”
Dr Mark Huston jest:
Profesorem Szkoły Medycznej, dyrektorem Instytutu Chorób Nadciśnieniowych i Chorób Naczyniowych, dyrektorem medycznym Oddziału Odżywiania w St Thomas Medical Grup in Nashwil Tenesi Cardiologiem ze specjalizacją odżywianie.Wygłosił on 10000 wykładów i
opublikował 200 artykułów. Jest autorem 6 bestsellerowych książek
Ostatnia jego książka nosi tytuł ” Czego doktor nie powie ci o chorobach serca”
Choroby układu krążenie z miażdżycę naczyń włącznie mają swój początek w życiu płodowym, kiedy matka źle się odżywia , albo jest zatruta toksynami tak twierdz dr Huston . Z tych powodów u noworodków występują dysfunkcje układu krążenia. Choroby serca mają swój początek w wieku kilkunastu lat i bardzo często są nierozpoznane. czytaj więcej »

3 grudnia 2014Białko odpowiedzialne za szczelność bariery jelitowej.

Untitled-1Prezentuję tłumaczenie wywiadu z Dr Alesio Fasano gastroenterologiem pediatrycznym i naukowcem. Jest on
założycielem Uniwersytetu w Maryland i
Szkoły Medycznej działu Dziecięcej
Gastroenterologii i Odżywiania
Dr Fasano jest twórcą centrum badającego celiakię, ma na swoim koncie 200 artykułów.

W 2000 roku dr Fasano i jego zespół odkrył białko zanulinę. Białko to odpowiedzialne jest za szczelność jelit. Nadmierna jego produkcja kojarzona jest z powstawaniem chorób z autoagresji, włączając cukrzycę, stwardnienie rozsiane i nowotwory. czytaj więcej »

20 stycznia 2015Dieta i flora bakteryjna

Untitled-1Jelita i flora bakteryjna, która je zasiedla, są najważniejszym czynnikiem w utrzymaniu zdrowia. Wszystkie osoby z problemami zdrowotnymi mają chore jelita i zaburzoną florę bakteryjną. U dzieci i osób dorosłych napady epilepsji bardzo często mają związek z nietolerancją pokarmową.
Dr Natasza Campell, która jest neurologiem i dietetykiem, w udzielonym wywiadzie między innymi podaje, że kazeina pochodząca z mleka i jego produktów, a także gluten – białko znajdujące się w zbożach, są neurotoksynami, które przyczyniają się do chorób psychicznych, w tym schizofrenii i depresji. Toksyny te zmniejszają kwasowość żołądka i uszkadzają śluzówkę jelit. Pobudzają układ immunologiczny do wytwarzania przeciwciał, wpływają na metabolizm, powodują uszkodzenie mózgu.
Osoby cierpiące na różne choroby mają wspólny problem – zespół nieszczelnych jelit albo też nie zdiagnozowaną celiakię i nieprawidłową florę jelitową. czytaj więcej »

11 sierpnia 2015Biała trucizna

Untitled-1W rozdziale tym znajdziesz, drogi czytelniku, zaskakujące informacje i listę różnych substancji toksycznych, bakterii, hormonów, których obecności w mleku nikt by nie podejrzewał.
Mleko krowie skrywa w sobie wiele bardzo niebezpiecznych dla zdrowia tajemnic.
Znajdują się w nim insulinopodobne czynniki wzrostu IGF-1 i IGF-2, u ludzi zwiększają one ryzyko wystąpienia kilku rodzajów raka, zwłaszcza piersi, jajników i prostaty. Im więcej nabiału, tym wyższy poziom IGF-1 IGF-2.
W jednej szklance mleka znajduje się 59 różnych hormonów i czynników wzrostu, w tym 8 hormonów przysadki, 7 grasicy, 6 tarczycy, 7 hormonów sterydowych, i 11 różnych czynników wzrostu. Wśród hormonów sterydowych występuje estradiol, estriol, progesteron i testosteron. Znajdują się tam też bioaktywne białka i peptydy, które mogą spowodować reakcję układu immunologicznego.
Obecność insuliny powoduje powstanie insulinoodporności u ludzi spożywających duże ilości mleka i jego przetworów; obecność glukozy i galaktozy wpływa na uszkodzenie nerek i tworzenie katarakty. Pasteryzacja zaś powoduje powstawanie produktów ubocznych, które mają swój udział w chorobach serca. czytaj więcej »

11 czerwca 2016Kiedy dieta bezglutenowa nie pomaga. Specyficzna dieta węglowodanowa SCD

jelitaWśród pacjentów mających chorobę trzewną jest duża grupa, u której zastosowanie bardzo restrykcyjnej diety bezglutenowej nie daje żadnych rezultatów. Problemy jelitowe nasilają się, aż dochodzi do bardzo poważnych schorzeń takich jak : choroba Leśniewskiego – Krona, wrzodziejące zapalenia jelita grubego, uchyłkowości jelita grubego , celiaki opornej na dietę, mukowiscedozy, przewlekłych biegunek i różnych chorób autoimmunologicznych.

Artur, 25 letni inżynier, zgłosił się do mnie po poradę, miał zaburzenia gastryczne od dłuższego czasu. Dokuczały mu częste biegunki wzdęcia i bóle brzucha. Stwierdziłam nadwrażliwość na gluten i stan zapalny śluzówki jelita cienkiego. Zaleciłam dietę bezglutenową, bezmleczną i kurację ziołową. Minoł rok, w międzyczasie młody człowiek nie przestrzegał żadnej diety. Objawy nasilały się i były tak dokuczliwe, że Artur zgłosił się do gastrologa. czytaj więcej »

30 sierpnia 2017Czego nie powie ci lekarz ani aptekarz

Pacjenci, którzy do mnie najczęściej, trafiają tak w Polsce jak i w Kanadzie to osoby, skrzywdzone przez medycynę akademicka , albo ci, którzy stracili do niej zaufanie po licznych złych doświadczeniach. Tendencja, która przyświeca współczesnej medycynie akademickiej to zlikwidowanie symptomów i całkowite ignorowanie przyczyn. Objawy- symptomy są ważnym sygnałem informacyjnym organizmu i usuniecie ich nie zatrzyma procesu chorobowego. Firmy Farmaceutyczne prześcigają się w dostarczaniu na rynek coraz większej ilości chemicznych substancji, pomyłkowo nazwanych lekami, które de facto nie pomagają tylko niszczą organizm, a lista skutków ubocznych po ich zażyciu jest przerażająca. Lekarze nie pamiętają lub ignorują bardzo ważną rolę witamin i suplementów. Na temat roli diety w procesie leczenia nie mają pojęcia, bo takowy przedmiot jak dietetyka nie istnieje w przeładowanym programie Szkół Medycznych. Pacjenci z zaawansowanym rakiem dowiadują się od swojego onkologa, że mogą jeść wszystko, a najważniejsze na świecie jest utrzymanie odpowiedniej wagi. Na pytanie o szkodliwości cukru zapada głucha cisza, albo pada odpowiedź, że to co piszą na ten temat to bzdury i nie majce żadnych podstaw naukowych. Bo tak jak twierdzą niektórzy przedstawiciele medycyny akademickiej z tytułami naukowymi dieta nie ma wpływu nasze zdrowie. Takie stwierdzenie, z którym spotkałam się w swojej praktyce, woła o pomstę do nieba, bo przecież wiadomo że cukier jest na pierwszym miejscu jako czynnik wywołujący nowotwory i na to jest tysiące badać naukowych. Nie będę rozwodzić się na temat jego destrukcyjnego działania na ludzki organizm, wspomną tylko, że blokuje on przyswajanie witaminy C niezbędnej dla naszej fizjologii, a to z powodu wspólnego nośnika, którym jest insulina. Jeżeli insulina jest zajęta wprowadzaniem glukozy do komórek z powodu słodkiej diety nie ma miejsca i czasu na rozprowadzanie witaminy C. Możemy nawet dostarczać jej w wielkich ilościach, organizm wydali ją niewykorzystaną do muszli klozetowej . czytaj więcej »

11 lutego 2018Wpływ glutenu na układ nerwowy i pracę mózgu.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nadmierne pobudzenie, agresywne zachowania, psychiczne cierpienia, jak depresje niemające sobie równych i często prowadzące do samobójstw, migrenowe bóle głowy, które dezorganizują nam życie, epilepsja, nadpobudliwość i wiele innych, są spowodowane nadwrażliwością na gluten.
Układ nerwowy, ze swoim centrum zarządzania mózgiem, jest wspaniałym, skomplikowanym i niezbadanym do końca organem. Tysiące kilometrów połączeń delikatnych jak pajęczyna, od których zależy nasza świadomość bycia, czucia i komunikacji z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym. Układ nerwowy jest też niesłychanie wrażliwy i pierwszy odbiera zmiany na lepsze i gorsze. czytaj więcej »

12 września 2018Migrena a gluten

Bóle głowy to najpopularniejsze dolegliwości neurologiczne . Wywołają je różne czynniki, zmiany ciśnienia, alergie i nietolerancje pokarmowe, a także napięcia związane z podwichnięciem kości krzyzowej . Ból głowy dezorganizuje nasze codzienne życie, nie pozwala na  trzeźwe myślenie, ogranicza nasze działania, trwa różnie długo i ma różne cechy charakterystyczne. Medycyna różnicuje bóle głowy. Najczęściej występują bóle napięciowe, naczynioruchowe czy nerwowe związane z przebytym stresem.  Do naczynioruchowych zaliczana jest migrena , napięciowy ból głowy, klasterowy ból głowy, migrenę szyjną. Największe cierpienie sprawia pacjentom bóle głowy i twarzy związany z neuralgią nerwu trójdzielnego.  W skrajnych przypadkach doprowadzają one pacjentów do samobójstwa. Wśród  bóli głowy występują też bóle objawowe związane z występowaniem jakieś choroby ogólnoustrojowej i narządów wewnętrznych. Mogą to być nadciśnienie tętnicze, anemia, niewydolność nerek lub wątroby, choroby zakażane przebiegające najczęściej z wysoką gorączką, czy też choroby nowotworowe. Przyczyną mogą być też choroby układu nerwowego, wylewy i zatory krwi , krwotok podpajączynówkowy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych miażdżyca naczyń mózgowych, guzy mózgu. Ból głowy może wywoływać też dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, zapalenie zatok, urazy głowy i twarzoczaszki a także choroby kręgosłupa szyjnego i podwichnięcie kości ogonowej. czytaj więcej »