Zdrowie bez glutenu
Bożena Przyjemska BLOG

Niebezpieczne zboża

10 czerwca 2020Właściwości owoców jagodowych.

Owoce jagodowe występują sezonowo, można je przechowywać cały rok w formie przetworów, w związku z tym ich konsumpcja nie jest znacząca w naszej diecie. Niewiele jest też badań klinicznych na temat ich właściwości przeciwnowotworowych, ale badania laboratoryjne na komórkach nowotworowych skłania badaczy do twierdzenia, że substancje fitoaktywne znajdujące się w owocach jagodowych mają wielkie znaczenie w zapobieganiu i leczeniu chorób nowotworowych. Jedną z najważniejszych substancji, która może mieć właściwości przeciwnowotworowe jest związek należący do polifenoli – kwas elagowy. Występuje on w poziomkach, truskawkach i malinach. W poziomkach związek ten występuje w miąższu i dlatego jest przypuszczalnie łatwiej przyswajalny od występującego w nasionach u pozostałych przedstawicieli tej rodziny. W Kanadzie udało się wyhodować odmianę truskawek o dużej zawartości tego kwasu. Badania laboratoryjne przeprowadzane na kulturach komórek nowotworowych i zwierzętach laboratoryjnych, które miały guzy nowotworowe wykazały, że to ilość polifenoli, do których należy kwas elagowy powstrzymuje wzrost komórek nowotworowych. Bliższe badania mechanizmów działania kwasu elagowego wskazuje na to, że hamuje on aktywację substancji toksycznych w komórkach. Toksyny, wchodząc w reakcję z DNA, powodują mutacje doprowadzające do powstawania raka. Kwas elagowy podnosi reakcje obronne na substancje kancerogenne. Według badań prowadzonych przez Richarda Beliveau i Denisa Gingrasa, dwóch kanadyjskich naukowców, kwas elagowy hamuje wytwarzanie dwóch białek stymulujących procesy angiogenezy (tworzenia sieci nowych naczyń krwionośnych, które są niezbędne dla odżywiania szybko rosnących guzów nowotworowych). Innymi substancjami zasługującymi na wymienienie są polifenole mające silne właściwości przeciwutleniające, odpowiadające za barwy kwiatów i owoców, takie jak czerwoną, pomarańczową, żółtą, fioletową i błękitną. Antocyjanidyny to jeden z polifenoli, mających silne działanie przeciwnowotworowe. Wśród owoców jagodowych najbogatszym źródłem tych pożytecznych barwników są borówki, żurawiny i jeżyny. Badania przeprowadzone w ostatnim czasie na wyizolowanych komórkach nowotworowych wykazują, że oprócz właściwości przeciwutleniających hamują one wzrost komórek nowotworowych, ingerując w ich DNA. Mają też swój udział w apoptozie i hamowaniu angiogenezy.

 Proantocyjanidyny

należące do polifenoli złożonych, tworzą polimery – łańcuchy zbudowane z wielu cząsteczek. Mają one zdolności łączenia się z enzymami. Te organiczne związki mają bardzo silne właściwości jako przeciwutleniacze. Badania laboratoryjne są wprawdzie w fazie początkowej, ale otrzymane wyniki są bardzo obiecujące.

 Polifenole wykazały silne działanie hamujące wzrost i tworzenie nowej sieci naczyń krwionośnych w hodowli komórek nowotworowych. Ma to duże znaczenie w profilaktyce. Spożywanie owoców jagodowych, w których występują te substancje, może utrzymywać guzy nowotworowe w formie nieaktywnej. Inna cenna właściwość niektórych polifenoli to zdolność do syntezy estrogenów. Ograniczenie nadmiernej ich ilości we krwi w znacznym stopniu likwiduje szkodliwe działanie hormonów.

Niewątpliwie istnieje potrzeba kompleksowych badań i dalszych dowodów na temat antyrakowych właściwości owoców jagodowych, jednakże informacje, jakie do tej pory zostały zebrane wyraźnie wskazują na wielkie właściwości terapeutyczne w zapobieganiu i leczeniu nowotworów. Z powodu sezonowości owoców powinno się je przechowywać suszone albo mrożone