Zdrowie bez glutenu
Bożena Przyjemska BLOG

Niebezpieczne zboża

9 lipca 2014Wpływ bakterii jelitowych na mózg. Silny wpływ flory bakteryjnej na zachowanie.

obrazek copyAutor : Michael McEvoy 06/02/2013
Tłumaczenie: Bożena Przyjemska

Układ pokarmowy nazywany jest drugim mózgiem
Badania wykazały że jelitowy układ nerwowy, znajdujący się w przewodzie pokarmowym, należący do układu autonomicznego może funkcjonować niezależnie i porozumiewać się z mózgiem.

Jelitowy układ nerwowy wyposażony jest w 500 milionów komórek nerwowych. Może on „myśleć,” „zapamiętywać.” i ” uczyć się” i porozumiewać.
Jelitowy układ nerwowy znajduje się na granicy błony śluzowej różnych organów, takich jak : przełyk, żołądek, jelito cienkie, trzustka, pęcherzyk żółciowy, przewód żółciowy wspólny.
Reguluje on kilka bardzo ważnych trawiennych funkcji
Najważniejsze to:
• Reguluje perystaltykę, ruchy jelitowe, skurcze mięśniówki jelit
• Wydzielanie enzymów trawiennych, które rozdrabniają pożywienie na małe cząstki
• Uczestniczy w regulacji ruchów perystaltycznych przełyku,pomagając przesunąć pożywienie do żołądka
• Ruchy perystaltyczne pęcherzyka pozwalają na wydzielanie żółci do dwunastnicy
• Pomaga w wydzielaniu hormonów uwalniających enzymy trzustki
• Zmienia wydzieliny i elektrolity w przewodzie pokarmowym
• Towarzyszy przepływowi krwi przez śluzówkę jelit
• a także zaangażowany jest w regulację pracy zwieraczy przewodu pokarmowego i przełyku, zapobiegających cofaniu się pokarmu do jamy ustnej i pozwalających przesuwać go z żołądka do dwunastnicy
• Używa on ponad 30 neuroprzekaźników, w tym serotoninę, GABA, dopaminę i acetylocholinę

Wiele badań dowodzi że jelitowy układ nerwowy układu odgrywa ważną rolę i wpływa na nasze zachowanie
Jest to bardzo prawdopodobne, że jelitowy układ nerwowy komunikuje się z mózgiem przez nerw błędny

Wiadomo, że szczepy bakterii jelitowych są silnymi regulatorami jelitowego układu pokarmowego.
Wiadomo też, że kolonie bakterii wywierają wpływ na zachowanie,
W 2011 roku. na łamach Journal of Neurogastroenterology został opublikowany artykuł, z którego wynika, że ” Bifidobacteria longum pobudza wewnętrzny układ nerwowy i wysyła sygnały, którey aktywują ścieżkę nerwu błędnego na poziomie jelitowego układu nerwowego.
Oznacza to, że zmiany zachowania są bezpośrednio połączone z bakteriami jelitowymi i pracą jelit.
Zachowanie a zespół nieszczelnych jelit
Zostało udowodnione, że zespół nieszczelnych jelit bezpośrednio wpływa na zachowanie.
Dowiedziono doświadczalnie istniejące powiązanie między zespołem nieszczelnych jelit , infekcją przewodu pokarmowego i depresją.
Kluczowym mechanizmem, jaki odgrywa rolę w problemach z zachowaniem jest zespół nieszczczelnych jelit. ponieważ bakterie i patogeny przedostają się do mózgu i w ten sposób wpływają na zmianę funkcji neuroprzeaźników,
Dla przykładu, infekcja streptokokusowa może być przyczyną nerwicy natręctw i zespołu Touretta. W dodatku odpowiedź immunologiczna może wywołać anginę lub inne zapalenie, powodujące potężną infekcję systemową, w tym też infekcje mózgu.
Ponieważ podstawowym zadaniem zadaniem „ścisłych połączeń” komórek okładzinowych przewodu pokarmowego jest ochrona organizmu przed inwazją antygenów, zmniejszenie ścisłych połączeń powoduje zwiększenie przepuszczalności, co pozwalawirusom, patogenom i mikrobom z dużą łatwością dostać sią do krwiobiegu.
Takie rozszczelnienie ścianek jelit jest przyczyną wysokiego ryzyka aktywnych stanów zapalnych w mózgu, układzie nerwowym i innych miejscach organizmu. Dodatkowo zespół nieszczelnych jelit powoduje zakłócenie równowagi we florze jelitowej szczególnie w obecności patogenów i rozmnażające się bardzo szybko organizmów oportunistycznych. Jest to związane z brakiem równowagi w bakteriach jelitowych, które komunikują się z mózgiem przez nerw błędny. Zachowanie i funkcja mózgu mają rozmaite powiązania z układem pokarmowym.
Rola flory jelitowej w zmianie zachowania:
Jelitowa flora bakteryjna składa się na 80% całkowitej obrony immunologicznej organizmu.
W jelitach znajduje się więcej niż 100 trylionów mikroorganizmów, prawie 10 razy więcej niż komórek, które tworzą ciało ludzkie.
Ocenia się że w jelitach znajduje się od 400 do 1000 różnych gatunków bakterii . Stwierdzono między nimi rzeczywiste powiązania a także złożone połączenia i sieci komunikacyjne między poszczególnymi gatunkami bakterii.
Natychmiast po urodzeniu i podczas karmienia piersią następuje implantacja niezbędnej flory bakteryjnej w jelitach noworodka. Badania wykazały że karmienie piersią znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy wieku dziecięcego.
Udowodniono, że karmienie piersią przez okres ponad 12 miesięcy zabezpiecza przed rozwojem reumatoidalnego zapalenia stawów. Istnieje także badanie, na podstawie którego stwierdzono powiązanie krótkiego czasu karmienia z rozwojem ADHD u dzieci.
Wiele najnowszych badań skoncentrowanych jest na konkretnym probiotyku i jego pomocnym działaniu, wpływającym na poprawienie zachowania. Jest to fascynujące, bo pokazuje powiązania miedzy bakteriami i mózgiem.
I tak na przykład, probiotyk bifidus infantis 35624 badany był pod względem ewentualności zmniejszenia depresji.
Ponadto bifidus infantis bardzo silnie redukuje zespół jelita drażliwego. Laktobacilus reutrius został poddany studiom pod kątem efektów antylękowych. a także silnego pobudzania układu immunologicznego, szczególnie pobudzanie TNF (czynnik powodujący odpowiedź zapalną układu immunologicznego np. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów). Dodatkowo Lacibacilus reuteris bardzo dobrze ustala zmianę aktywności neuroprzekaźnika GABA w centralnym układzie nerwowym. To samo dotyczy lactobacillus rhamnosous. L-helveticus B-longus badano na skuteczność w zlikwidowaniu stresu, lęku i depresji. Istnieje ogromna ilość badań, wskazujących na wpływ flory bakteryjnej na regulację zachowania.
Nie ulega wątpliwości, że dalszye badania będą zmierzać w kierunku indentyfikacji skomplikowanej, ale niezmiernie ważnej roli równowagi bakterii jelitowych ich i wpływu na zachowania.

Naprawa jelit, Redukcja zapalenia, Poprawa właściwości poznawczych
Każdy poważna terapia powinna odnieść się do funkcjonowania flory bakteryjnej i bariery śluzowej.
Ma to o tyle większe znaczenie, o ile pacjent ma problemy z jelitami, stany zapalne, chorobę z autoagresji i problemy z zachowaniami. Ponieważ wiele czynników ma wpływ na florę jelitową, dbanie o prawidłowe trawienie, wchłanianie i jelitową odporność jest najważniejsze. Wszystkie wymienione czynniki oddziaływują na siebie nawzajem.
Jest bardzo powszechne, że gdy jelita bardzo źle funkcjonują, oznacza to, że śluzówka jest uszkodzona, a ścisłe połączenia komórek, które normalnie utrzymują patogeny na zewnątrz, są rozszczelnione. W tym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego, który może pojawić się w organizmie w najmniej przewidywalnym miejscu (takim jak mózg). Często brakowi równowagi flory bakteryjnej towarzyszy nietolerancja pokarmowa o różnym nasileniu. Jest prawdą, że alergia i nietolerancja pokarmowa dodatkowo negatywnie wpływają na florę jelitową. Dla niektórych osób eliminacja, glutenu, mleka i produktów mlecznych i jajek jest bardzo istotne. Dla innych bardzo ważna jest dieta nisko oxalacyjne . W większości przypadków upłynąć musi kilka lat ciągłej dbałości o jelita zanim pacjent osiągnie długoterminowe rezultaty. Według autora, którego opinia opiera się o doświadczenia z pierwszej ręki, prawidłowa, indywidualnie dobrana dieta jest podstawą odnowienia bariery śluzowej jelit.
Sources:
http://europepmc.org/abstract/MED/12776000/reload=0;jsessionid=gaKDYzQTJeMIFlasebaS.4
http://journals.lww.com/jcge/Abstract/2005/05003/Nerves,_Reflexes,_and_the_Enteric_Nervous_System_.2.aspx
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7743145
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15765388
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21988661
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/1097-0185%2820010101%29262:1%3C79::AID-AR1013%3E3.0.CO;2-K/full
http://journals.lww.com/co-gastroenterology/Abstract/1999/07000/Pathogenesis_of_inflammatory_bowel_disease.3.aspx
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19235895
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0165032712001371
http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0001308
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091674904020810
http://www.nature.com/ajg/journal/v101/n7/abs/ajg2006294a.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15765388
British Journal of Nutrition (2011)Michae ̈l Messaoudi1*, Robert Lalonde2, Nicolas Violle1, Herve ́ Javelot3, Didier Desor4, Amine Nejdi1, Jean-Franc ̧ois Bisson1, Catherine Rougeot5, Matthieu Pichelin6, Murielle Cazaubiel6 and Jean-Marc Cazaubiel6: „Assessment of psychotropic-like properties of a probiotic formulation (Lactobacillus helveticus R0052 and Bifidobacterium longum R0175) in rats and human subjects”
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2982.2011.01796.x/abstract?deniedAccessCustomisedMessage=&userIsAuthenticated=false